STŘÍBRO má silné antibakteriální, antimykotické a antiseptické účinky a před objevem antibiotik na bázi penicilínu bylo v minulosti hojně užíváno. Používá se například: na akné, popáleniny, těžko se hojící rány, kvasinkové infekce, lupy a další kožní problémy. při infekcích dýchacích cest, očí a při zánětech.
Léčivá síla stříbra je známa již tisíce let. Jako prostředek ranhojič se používalo už dávno před naším letopočtem.
Z historie léčivého stříbra
Léčivé účinky stříbra jsou známé opravdu už mnoho tisíciletí. Už tehdy si totiž lidé všimli, že pokud do rány vloží stříbro, rychleji se zahojí, pacienta rána méně bolí a nepřidružovali se ani vedlejší účinky. Nepřímo tím pojmenovali antibakteriální účinky stříbra, které si tak našlo své pevné místo v medicíně po celé generace. Hojně bylo používáno ve středověku jako prevence proti morovým epidemiím. Právě proto se jídlo ze stříbrných talířů stříbrným příborem, i voda se uchovávala ve stříbrných nádobách – aby zůstala čerstvá. Do studní se házely stříbrné mince.
Lidé si tímto způsobem dezinfikováli své prostředí, aby zabránili šíření nákaz. Během obou světových válek se např. zraněným vojákům vkládali stříbrné plátky do ran, aby se zabránilo šíření infekci. V 20. století velké používání stříbra vystřídaly průmyslové vyráběné antibiotika, stříbro však ze zdravotnictví nevypadlo.
Bakterie se mají na pozoru
Dnes se sice vyrábí množství léků se stejnými účinky, stříbro má však jednu obrovskou výhodu. Na rozdíl od farmaceuticky vyrobených léků s antibakteriálními účinky, na stříbro si bakterie nevytvořili rezistenci již po staletí. U vyráběných antibakteriálních látek se při tom rezistence u bakterií vytvoří do pár let.
Stříbro napadá stěny bakterií a reaguje s jejich DNA, tím bakterie napadá přímo z nitra a zabraňuje jejich dalšímu množení se. Zároveň je stříbro i přírodním antibiotikem, čili utišuje bolest, zmenšuje otoky a “startuje” organismus na rychlejší regeneraci – čili rány ošetřené stříbrem se hojí výrazně rychleji.
Viry, plísně a bakterie se nám objevují i na kůži, takže používání kosmetiky se stříbrem naši pokožku od patogenů očišťuje. Stříbro v koloidní formě se používá i jako pleťové tonikum na obličej a dekolt. Kosmetika s obsahem kvalitního stříbra dokonale čistí a regeneruje pleť. Pravidelné používání pokožku vyhlazuje a dodává jí matný vzhled. Stříbrné tonikum je určeno pro všechny typy pleti a věkové skupiny a příznivé účinky pocítí hlavně ti, jejichž pleť má větší sklon k mastnotě a tvorbě akné.
Kde všude léčivé stříbro najdeme?
Pro všechny pozitivní účinky se stříbro nevyužívá už jen při léčení, ale i v kosmetice. Najdeme ho například v některých druzích antiperspirantů a sprejů do bot, protože zabraňuje tvorbě bakterií vyvolávajících nepříjemný zápach. Ze stejného důvodu se nachází také v tkáních ponožek či punčoch. Kromě toho se využívá v mnoha přípravcích tlumících bolest, například mastech na bolavé dásně. Někteří lidé s bolestmi zubů říkají, že jim postačilo přiložit si k bolestivému místu na několik minut stříbrnou lžičku, jiní si dopomáhají i slabou baterkou a drátky.
Možná jste ani nevěděli, že tento vzácný kov využíván ve šperkařství se v tak velkém množství nachází v různých výrobků a že má takovou velkou léčivou sílu. Možná už i vám mnohokrát pomohlo a ani jste o tom nevěděli.
Zajímavosti z oblasti stříbra
-
Staří Řekové a Římané používali stříbrné nádoby, ve kterých uchovávaly vodu a jiné tekutiny, aby déle vydržely čerstvé. Podle spisů od Herodota (484 – 430 před Kr.), Řeckého filozofa a historika, bylo stříbro používáno dávno před naším letopočtem.
-
Používání stříbra je zmíněno i ve spisech ze starověkého Egypta.
-
Ve středověku stříbro chránilo bohatých v době morových epidemií.
-
Před příchodem moderních antibiotik bylo známo, že choroboplodné organismy nejsou schopny přežít v přítomnosti stříbra. Následně bylo stříbro používáno pro výrobu talířů, mís a nádob na pití.
-
Především majetnější uchovávali jídlo a jedli ze stříbrných nádob aby zabránili růstu bakterií.
-
Čínští císaři a jejich dvořané používali k jídlu stříbrné hůlky.
-
Druidové zanechali důkazy o užívání stříbra.
-
Usedlíci v australském vnitrozemí uchovávaly vodu ve stříbrných nádobách, aby zabránili její zkažení.
-
Průkopníci cestující americkým západem zjistili, že pokud vloží stříbrnou nebo měděnou minci do sudů s pitnou vodou, nerozšíří se v nich bakterie, řasy a pod.
-
Bylo známo, že stříbrná mince vložená do mléka ho udrží čerstvé. Někteří z nás se možná pamatujete na prarodičů, kteří dělali totéž.
-
Lístečky stříbra byly používány k zabránění infekcím v ranách vojáků během I. světové války.
-
Před zavedením antibiotik, bylo stříbro běžně používané v nemocnicích, protože byly známy jeho anti-bakteriální účinky.
-
V ajurvédské medicíně se kousky stříbra používají jako tonikum, elixír a regenerační prostředek pro pacienty vysílených věkem nebo chorobami.