Rituály a obřady jsou skvělými pomocníky pro vědomý život. Pomáhají uzavřít, co je třeba opustit, najít důvěru, sílu a odvahu vykročit do nové etapy života, nechat se opečovat, podpořit a povzbudit. Jsou předávány po celá tisíciletí. Vš Jsou velmi léčivé a potřebné při vytváření prostoru pro každý nový začátek a pro zvládání důležitých fází ženského života.
Rituál zavinování je vhodný pro:
-
ženy po šestinedělí, klidně i roky po porodu
-
muže a ženy, kteří chtějí něco ukončit a dát prostor novému
-
ženy v období přechodu, klimaktria
…a to na mnoha úrovních, ať už fyzické, energetické, spirituální, emocionální: umožňuje uvolnit bolestivé vzpomínky, stará přesvědčení, rodové záležitosti, strachy, zacyklení. Pomáhá smířit se se ztrátou blízké osoby.
K čemu používat tento rituál v současnosti, když těhotenství, porod a šestinedělí vnímáme jinak?
V současnosti je tento rituál snad ještě potřebnější. Právě proto, že se ztratilo povědomí o posvátnosti a nedotknutelnosti šestinedělí, je od ženy očekáván plný výkon v podstatě od porodu. Porod se omezil na tělesný akt zrození dítěte a zmizela úcta k ženě jako rodičce a celou komunitou sdílená pomoc a laskavá přítomnost.
Žena je často při různých komplikacích ponechána ve své bolesti a frustraci sama.
Při rituálu dostane žena dostatek prostoru, času a bezpodmínečné přijetí potřebné k sdělení, odžití a zpracování nepříjemného zážitku.
Často býváme zaseknutí ve starých nedoprožitých traumatech, neschopní udělat krok vpřed. Hluboký a vědomě provedený přechodový rituál je způsobem jak ukončit to staré a otevřít se novému na všech úrovních naší bytosti.
Pro koho je rituál vhodný?
1. pro ženy po porodu, nejdříve však po ukončeném šestinedělí, lze ho provést i mnoho let od porodu
Tento rituál je pro ženu po porodu nádherným, posvátným a léčivým zážitkem. Je uctěním její síly, odvahy a schopnosti porodit dítě a uvádí ji do role matky v plné síle a s uznáním její hodnoty a důležitosti.
Je důležitý a velmi léčivý i v okamžicích, kdy vše neproběhlo podle představ rodičky a žena zůstala po porodu traumatizovaná. V tom případě žena dostane dostatek času a prostoru a bezpodmínečného přijetí, aby nepříjemný a bolestivý zážitek sdělila, odžila a zpracovala jej.
Rituál je také hlubokým prožitkem pro ženu, která o miminko z nějakého důvodu přišla. Zavinování je v tomto případě přechodovým rituálem, rozhodnutím nechat zemřít to staré, oplakat vše a otevřít se životu. Působí na fyzické, energetické i duchovní úrovni.
2. muži a ženy v případě, že potřebují v sobě cokoli ukončit, například nějaký vztah, pracovní poměr,, těžké životní období, při změně bydliště… Rituál pomůže najít odvahu a sílu ke změně a novému začátku
3. ženy v období přechodu, klimakteria



K čemu rituál zavinování slouží?
Na úrovni fyzické:
V případě poporodního rituálu pomáhá stáhnout kosti pánve do původní pozice, masážní techniky podporují zavinování dělohy a navrácení orgánů břišní dutiny na jejich původní místo.
Prohřívá tělo, dochází k hluboké relaxaci a uvolnění. Rituál hluboce propojuje s tělem a jeho moudrostí.
Na úrovni emocionální:
Pomáhá z těla uvolnit trauma.
V podporujícím prostředí umožňuje uvolnit potlačené emoce, vypovídat se.
Umožňuje uvolnit bolestivé vzpomínky, stará přesvědčení, rodové záležitosti, strachy, zacyklení.
Pomáhá smířit se se ztrátou blízké osoby.
Na úrovni energetické:
Působí tak, aby zavinovaného posílil, energeticky dovyživil, prohřál.
Samotné zavinutí je podobné vytvoření kukly, z níž se ve správný okamžik vylíhne motýl. Tenhle okamžik je doprovázený přívalem energie, odvahy a vůle.
Na úrovni spirituální:
Uctění ženy jako rodičky a matky
Přechodový rituál

Jaké fáze má rituál zavinování?
- Společná příprava místa, pomůcek, prohřívajícího nápoje
- Sdílení, v případě potřeby terapeutická práce s traumatem
- Rebozo masáž, masáž bříška pomocí bylinných koulí a éterických olejů
- Bylinná koupel nebo vaginální napářka
- Zavinutí do rebozo šátků (zamykání a odemykání sedmi zámků na těle)
- Relaxace
Zavinování trvá několik hodin podle potřeby ženy. Nejméně 4 hodiny, ale klidně i 6 hodin. Odehrává se v místě, kde žena bydlí, aby po skončení rituálu mohla odpočívat a nemusela nikam přejíždět. V případě, že má žena miminko, je třeba, aby se o něj v průběhu rituálu někdo staral, ale přestávky na nakojení miminka jsou možné. Zajistím i úklid prostor, po zavinování bude čisto a uklizeno a žena může zbytek dne nerušeně odpočívat.
– zdroj: Kateřina Beáta (Mgr. Kateřina Bukáčková)
